Upoštevanje vrste pogodbe in ločenosti obdobij pri izračunu dopusta in kreiranju odločbe za dopust (javno delo vs. redna zaposlitev)
Nova verzija Kadrovske evidence upošteva vrsto pogodbe pri izračunu dopusta (javno delo – redna zaposlitev), s čimer je omogočeno kreiranje datumsko ločenih obvestil o letnem dopustu (t. i. odločb za dopust), z različnimi pravili dopusta v primeru kombinacije javnega dela in redne zaposlitve znotraj istega leta.
1. Prvotno je potrebno v nastavitvah, pri pravilih za dopust, ustrezno označiti, katera pravila veljajo za javno delo (načeloma za javna dela veljajo osnovna pravila glede dopusta po ZDR-1, medtem ko pravila po kolektivni pogodbi ne, v vsakem primeru pa si lahko, glede na interne akte, poljubno nastavite).
2. V primeru kombinacije javnega dela in redne zaposlitve se ob kreiranju (nove) odločbe za letni dopust, tudi če gre za neprekinjeno obdobje, ločeno preračuna obdobje in se kreirata dve ločeni odločbi (oz. se doda nova odločba k obstoječi).
Spodaj primer za delavca, ki je bil znotraj istega leta najprej v sklopu javnih del, nato pa redno zaposlen -> kot vidite, se je ob (redni) zaposlitvi kreirala dodatna odločba -> tako ima eno odločbo, po pravilih za javno delo, za obdobje 1.5. – 31.8.2024 in drugo odločbo, po pravilih, ki veljajo za redno zaposlene, za obdobje 1.9. – 31.12.2024 (v konkretnem primeru je pri zaposlitvi upoštevalo npr. zahtevnost del. mesta, ki je pri javnem delu ni – ker je tako nastavljeno v pravilih za dopust) .
Vsako od obeh odločb ustrezno sorazmerno preračuna, da je končno skupno stanje dodelejenega dopsta ustrezno.
3. V kolikor ostane zaposlenemu dopust iz enega obdobja, se mu ga lahko prenese v drugega -> to uredite v Evidenci časa, kot predstavljeno spodaj:
Evidenca časa -> Odsotnosti -> Prenos neizkoriščenega dopusta
a) Odpremo formo za urejanje prenešenega dopusta. Če ima zaposleni (za dopust) več kot eno obdobje dela, se mu prikaže gumb za prenos med obdobji:
b) Odpre se okno, na katerem so podatki za vsa obdobja o preostalem dopustu in vsa obdobja, v katera lahko prenesemo dopust (vse razen prvega, prvi ima avtomatsko toliko prenesenega, kolikor ga je bilo na začetku).
c) V Kadrih potem izgleda tako: prenesen dopust v prvi vrstici predstavlja stanje, koliko dopusta je bilo dejansko prenesenega iz prejšnjega obdobja dela. Naslednji podatek pa vam potem pove, koliko je prenesenega dopusta na voljo v trenutnem obdobju (7 dni je že bilo koriščenih iz prenesenega).
V prvem obdobju sicer vidimo 9 dni preostalega dopusta -> to je dopust, ki je bil prenesen in se ga naj ne bi več koristilo. Če se doda dopust v času prvega obdobja bo uporabnik opozorjen (4. točka).
4. V primeru, da za nazaj dodajate dopust, v obdobje, za katerega ste enkrat že prenesli dopust, se vam izpiše spodnje obvestilo:
V kolikor boste potrebovali dodatno pomoč, nas kontaktirajte na: podpora@bass.si.
Namig s strani Bass Podpore
Za pravilno delovanje aplikacij vam priporočamo, da se vsak dan ob zaključku dela odjavite iz programov oz. aplikacij, ki jih uporabljate. Le tako se bodo vse potrebne povezave med aplikacijami (namizne in spletne aplikacije) pravilno zaključile oz. zaprle.